;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Jak poprawnie nakleić winietę papierową. Instruktaż

O tym, że wybierając się w podróż do poszczególnych krajów wymagane jest posiadanie odpowiednich winiet, już wiemy. Wiemy również, że brak zakupienia winiet skutkuje ryzykiem wysokich mandatów, zaś o tym, jakie są kwoty tychże, pisaliśmy tutaj. Okazuje się jednak, że samo wykupienie winiety niestety nie zawsze wystarcza.

Ważne jest również to, aby ją odpowiednio przykleić na przednią szybę od wewnątrz we wskazanym miejscu. Na każdej zakupionej winiecie na odwrocie widnieje obrazek przedstawiający odpowiednie miejsce do przyklejenia winiety. Błędne naklejenie winiety niejednokrotnie skutkuje mandatem karnym, o czym warto również pamiętać.

Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie winiet w danych krajach, sposób ich naklejenia, jak również wysokość ewentualnych mandatów za nieodpowiednie przyklejenie czy też całkowity brak. Przypominamy:

 

Winiety - Czechy

Bardzo ważne jest i należy o tym pamiętać, aby na winiecie czeskiej zapisać (w dwóch miejscach na przodzie winiety) numer rejestracyjny pojazdu. Winietę czeską naklejamy od strony pasażera w dolnym rogu. Niewłaściwie naklejona winieta lub jej całkowity brak grozi mandatem aż do 15 000 koron czeskich (2400 zł) płatnych na miejscu, u policjanta.

 

Winiety - Słowacja

Dawna winieta naklejka została zastąpiona w formie e-winietki. E-winieta jest sprzedawana w formie wydruku elektronicznego. Przy zakupie e-winiety należy sprzedającemu podać numer rejestracyjny pojazdu oraz kraj w którym pojazd jest zarejestrowany. Potwierdzenie z numerem sprzedaży należy zachować do ewentualnej kontroli. W przypadku braku winiety słowackiej mandat karny wynosi dziesięciokrotność ceny winiety, którą powinno się kupić.

 

Winiety - Austria

Winietę austriacką należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem lub po stronie kierowcy na tej samej wysokości. Całkowity brak winiety grozi mandatem do 3000 euro, zaś mandat za niewłaściwie naklejoną to 20 euro.

 

Winiety - Słowenia

Podobnie jak w przypadku winiet austriackich, winietę słoweńską przyklejamy po stronie kierowcy w górnym rogu , może być również przyklejona w dolnym rogu oraz pod lusterkiem. Brak winiety grozi mandatem od 300 do 600 euro. 

 

Winiety - Węgry

Tak samo jak w przypadku winiet słowackich, winiety te są sprzedawane w formie wydruku elektronicznego. Przy zakupie e-winiety należy sprzedającemu podać numer rejestracyjny pojazdu oraz kraj, w którym pojazd jest zarejestrowany. Potwierdzenie z numerem sprzedaży należy zachować do ewentualnej kontroli. Mandat za brak winiety do 13750 forintów (około 270 zł).

 

Winiety - Szwajcaria

Tak jak w przypadku winiety słoweńskiej, winietę szwajcarską przyklejamy od strony kierowcy w dolnym lub w górnym rogu, a także można nakleić winietę pod lusterkiem.


Zatem aby spokojnie wybrać się w naszą upragnioną podróż nie martwiąc się o nic, pamiętajmy o podstawowych zasadach. Dla przypomnienia:

  1. Wykupienie winiet na poszczególne kraje jest obowiązkowe, gdyż brak zakupu winiety wiąże się z wysokimi mandatami.
  2. Na szybie mogą być tylko ważne i aktualne winiety. Jeżeli posiadamy na szybie stare, jak również przeterminowane winiety, także może to dla nas skutkować mandatem.
  3. Winiety należy przykleić w miejscu odpowiednio wyznaczonym, źle naklejona winieta również może dodatkowo nadszarpnąć nasz budżet, czego uniknąć można tylko w jeden sposób - zaopatrując się w ważną winietę.

 

Życzymy szerokiej i spokojnej drogi!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl