Wszystkie zamówienia realizujemy przed Państwa wyjazdem. Zamówienia złożone po godz.22:00 będą realizowane priorytetowo w godzinach porannych następnego dnia.

Winieta Austria

Winiety Austria – kogo obowiązują?

Austria to jeden z tych krajów, w których za poruszanie się autostradą należy zapłacić wykupując odpowiednią winietę. Właściciele jakich pojazdów są zobowiązani zakupić winiety w Austrii?

Właściciele motocykli, samochodów osobowych oraz samochodów kempingowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, korzystając z autostrad muszą posiadać ważną winietę.

Opłaty drogowe muszą uiścić również kierowcy samochodów ciężarowych, jednak nie zakupują oni winiety Austria 2024, a realizują opłatę GO, poprzez zamontowanie w swoim pojeździe urządzenia Go-BOX do pobierania opłat.

Jakie winiety obowiązują w Austrii?

Kierowcy wybierający się do Austrii mają do wyboru winiety o różnym okresie ważności. Wszyscy ci, którzy korzystają z austriackich autostrad przejazdem, w drodze do innego kraju, wybierają zazwyczaj opcję winieta Austria 2024 jednodniowa. Pozostałe winiety obowiązują na czas 10 dni, dwóch miesięcy lub jednego roku.

Osobne winiety obowiązują na motocykle (ich cena jest nieco niższa), osobne na pozostałe pojazdy o DMC poniżej 3,5 t.

Wszystkie dostępne winiety w Austrii funkcjonują zarówno w wersji papierowej (nalepki na szybę), jak i elektronicznej. W przypadku produktu e-winieta Austria cena jest taka sama jak winiety papierowej.

Dodatkowo płatne odcinki dróg w Austrii

Niektóre drogi na terenie Austrii objęte są dodatkowymi opłatami – nie obowiązują na nich winiety Austria, ale dodatkowe opłaty odcinkowe, które można zrealizować przez internet lub na miejscu. Wynika to ze specyfiki tych dróg – niektóre z nich wiodą przez góry, mają postać tuneli lub mostów – a co za tym idzie, wyższymi kosztami utrzymania.

Austriackie drogi, na których nie obowiązują winiety, tylko opłaty odcinkowe:

 • A13 – Brenner – autostrada wiedzie przez góry, a na jej odcinku znajduje się most Europabrücke; opłaty odcinkowe obowiązują na całej długości autostrady;
 • A11 – Karawanken – w ciągu autostrady znajduje się tunel, w którym opłatę pobiera słoweńska spółka DARS (tunelu znajduje się granica ze Słowenią);
 • A10 – trasa autostrady przebiega przez Wysokie Taury, znajduje się na niej 12 tuneli; dodatkowo płatny jest przejazd przez tunel Tauern oraz tunel Katschberg;
 • A9 – tunel Bosruck;
 • A9 – tunel Gleinalm;
 • S16 – tunel Arlberg.

Ile wynosi mandat za brak winiety w Austrii?

Opłaty drogowe za korzystanie z autostrad są w Austrii obowiązkowe, co oznacza, że właściciel pojazdu, który nie wykupi winiety w Austrii może zostać ukarany mandatem. Kontrole drogowe oraz kamery monitorujące drogi sprawdzają, czy kierowcy wywiązują się z obowiązku posiadania winiety.

W przypadku, gdy służby drogowe stwierdzą brak ważnej winiety, kierowca może uiścić 120 euro opłaty zastępczej (65 euro w przypadku motocyklu). Jeśli natomiast odmówi wniesienia takiej opłaty, wówczas może otrzymać mandat w wysokości od 300 do nawet 3000 euro.

Jeśli brak winiety zostanie zarejestrowany przez system monitorujący, wówczas właściciel samochodu może spodziewać się listu poleconego z mandatem, który przyjdzie na adres, pod którym zarejestrowany jest dany pojazd. By uniknąć dalszych nieprzyjemności, mandat należy zapłacić, nie przekraczając podanego terminu. Najlepiej jednak nie narażać się na karę i zawczasu zaoptarzyć się w winietę Austria 2024. Jeśli więc Twój cel podróży to Austria, winieta to zakup obowiązkowy.

Nalepka czy elektroniczna winieta do Austrii? Które rozwiązanie wybrać?

Austria, to jeden z niewielu krajów europejskich, w których obowiązują jeszcze, obok winiet elektronicznych, tradycyjne papierowe winiety w formie nalepek. Jaka winieta Austria będzie lepsza?

Winieta do Austrii w formie papierowej musi być naklejona na szybę (to ważne, by winietę rzeczywiście nakleić, nie tylko zaś wsunąć za szybę – za takie nieprawidłowości grożą nieprzyjemne konsekwencje). Każdego roku papierowe winiety w Austrii mają inny kolor – winiety Austria 2024 mają kolor żółty. Winiety papierowe można nabyć w przygranicznych stacjach benzynowych, w oddziałach Polskiego Związku Motorowego, w punktach sprzedaży przy przejściach granicznych itp. Wykaz wszystkich punktów sprzedaży znajdziesz na stronie internetowej ASFINAG. Papierowe winiety Austria można również nabyć online.

Alternatywą dla papierowych winiet są winiety elektroniczne. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie trzeba ich nigdzie naklejać (ani usuwać naklejki z szyby, gdy winieta straci ważność). Podczas zakupu do podanego numeru rejestracyjnego pojazdu zostaje przypisana e-winieta Austria, która trafia do centralnego systemu. Podczas kontroli drogowej kamery skanują numery rejestracyjne pojazdów przejeżdżających przez autostrady i sprawdzają w czasie rzeczywistym, czy są do nich przypisane ważne winiety.

Austriackie winiety online można nabyć przez internet, np. na winiety.pl. Zakup winiety drogą elektroniczną ma wiele zalet: kierowca nie musi stać w kolejkach w stacjonarnych punktach sprzedaży w nadziei, że akurat będzie dostępna winieta, której potrzebuje. Winietę kupuje z wyprzedzeniem, jeszcze przed podróżą, dzięki temu może bezstresowo i legalnie korzystać z austriackich autostrad.

Jak kupić e-winiety Austria online?

Twoim celem podróży jest Austria? Winiety możesz łatwo zamówić przez internet. Wystarczy wybrać zaufanego sprzedawcę, np. serwis winiety.pl, a następnie zdecydować, jaka winieta Austria online Cię interesuje. Do wyboru jest winieta Austria 2024 jednodniowa, 10-dniowa, dwumiesięczna oraz na rok. Po wyborze winiety poprosimy Cię o uzupełnienie krótkiego formularza. Podaj datę, od której ma obowiązywać winieta (zamawiając winiety Austria na winiety.pl nie obowiązuje Cię 18-dniowy okres karencji), wybierz kraj rejestracji oraz podaj numer rejestracyjny swojego pojazdu.

W kolejnym kroku dokonaj płatności – do wyboru masz w pełni bezpieczne metody płatności: płatność online, przelew bankowy lub płatność kartą. Należy również podać adres e-mail, na który wyślemy potwierdzenie złożenia zamówienia. Warto je zachować na czas obowiązywania winiety, może okazać się potrzebne podczas kontroli drogowej. Zamówiona winieta do Austrii dotrze do Ciebie w ciągu maksymalnie 30 minut (jeśli zamówienie zostało złożone w godzinach 8:00-22:00; zamówienia złożone po 22:00 realizujemy pierwsze w kolejności następnego dnia rano). Pobierz ją na swój telefon lub jeśli wolisz, wydrukuj. Możesz już legalnie korzystać z austriackich autostrad.

Austriackie winiety online na winiety.pl

Dlaczego warto zamówić elektroniczne winiety Austria właśnie na winiety.pl? Dużym ułatwieniem dla kierowców jest fakt, że zakupiona u nas e-winieta miesięczna oraz roczna może być używana praktycznie od razu, bez 18-dniowego okresu karencji. Jak to możliwe? Jeśli zamawiasz winietę indywidualnie, jako konsument, obowiązuje Cię 14-dniowy okres ochronny, w ciągu którego możesz odstąpić od umowy zawartej na odległość. Możesz to zrobić zarówno drogą mailową jak i pocztową, dlatego ASFINAG dolicza kilka dni na otrzymanie listu. Z kolei jeśli zamówisz winiety Austria 2024 na winiety.pl, kupujemy je w Twoim imieniu jako przedsiębiorstwo, a w przypadku firm nie obowiązuje okres ochronny. Dlatego możesz z takiej winiety skorzystać od razu.

Ponadto zapewniamy naszym Klientom szybką realizację zamówień, czas oczekiwania na winietę. Twoja e-winieta Austria może być już gotowa do użytku w ciągu pół godziny od złożenia zamówienia. Możesz być również spokojny o bezpieczeństwo swoich danych. Strona winiety.pl korzysta z szyfrowania SSL, dzięki czemu zarówno Twoje dane, jak i płatności są w pełni bezpieczne.

Jesteśmy również otwarci na rozmowę – w razie wątpliwości, chętnie doradzimy wybór winiety Austria najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb. Wystarczy, że napiszesz do nas wiadomość e-mail na adres info@winiety.pl, a rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Wyjątki od obowiązkowego użycia winiety w Austrii

Na niektórych odcinkach austriackich autostrad ma obowiązku posiadania winiety Austria. Należy jednak pamiętać, że są to sytuacje wyjątkowe i większość autostrad wymaga posiadania ważnej winiety.

Winiety online na Austrię są obowiązkowe prawie na całym odcinku dróg płatnych w Austrii. Od tej chwili pobór opłat na całej sieci autostrad i dróg ekspresowych Austrii, który do tej pory był nieprzerwany, będzie dopuszczał pojedyncze wyjątki w kwestii możliwego przejazdu bez odpowiedniej winiety (tymczasowo). Wyjątki te weszły w życie 15 grudnia 2019 r. i dotyczą sekcji czterech dróg/autostrad wymienionych poniżej.

Wyjątki dotyczą winiet za przejazd autostradami:

 • Droga A1 Westautobahn między granicą państwową w Walserberg a węzłem Salzburg Nord,
 • Droga A 12 Inntalautobahn między granicą państwową w Kufstein a węzłem Kufstein-Süd,
 • Droga A 14 Rheintal/Walgau Autobahn między granicą państwową w Hörbranz a węzłem Hohenems oraz
 • Droga A 26 Linzer Autobahn (obecnie w budowie)

Jak kontrolowana jest winieta autostradowa?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej nalepki drogowej, ASFINAG przeprowadza tylko wyrywkowe kontrole winiety w formie elektronicznej. Na ponad 2200 kilometrach autostrad i dróg szybkiego ruchu, istnieje tylko do dwudziestu automatycznych kamer kontrolujących ważność winiet. Kamery te są mobilne i regularnie zmieniają lokalizację.

Systemy służące do analizy ważności winiet, przechowują tylko dane pojazdów bez ważnej tradycyjnej naklejki lub winiety w formie elektronicznej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie jako dowód wykroczeń związanych z brakiem lub niepoprawnie wykonanymi opłatami drogowymi oraz do rozpatrywania roszczeń związanych z opłatami za winiety.

W ofercie mamy nie tylko austriackie winiety online, ale również:

Te winiety można również łatwo zakupić online, co zapewnia płynność podróży po całej Europie.

Aktualizuję…
 • Brak produktów w koszyku.