;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

E-WINIETY, czyli winiety elektroniczne

Winiety elektroniczne są to winiety, które zastąpiły tradycyjne nalepki, więc przy zakupie takiej winiety elektronicznej nie otrzymamy nalepki, lecz generowany jest wydruk potwierdzający zakup winiety. Zaletą tej nowej opcji jest możliwość zakupu e-winiety online oraz w razie potrzeby jej natychmiastowa ważność. 

Jak zakupić e-winietę?

Przy zakupie winiety elektronicznej podajemy numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji pojazdu. Wszelkie dane dotyczące winiety (jak np. jej ważność) oraz pojazdu gromadzone są centralnie przez operatora systemu opłat oraz udostępniane stosownym władzom do celów kontrolnych. Przy winietach elektronicznych pamiętajmy, że nie ma możliwości zakupu z datą wsteczną! Jeśli już przejechaliśmy po płatnych odcinkach dróg musimy się liczyć z możliwością otrzymania mandatu, który zostanie wystawiony na właściciela pojazdu. Jedną ze znaczących zalet winiet elektronicznych jest to, że nie mamy ograniczonej widoczności na przedniej szybie.

Gdzie obowiązują winiety elektroniczne?

Winiety elektroniczne stosowane są na Słowacji i Węgrzech. Pamiętajmy o tym, aby po zakupie winiety elektronicznej zawsze sprawdzić zgodność numeru rejestracyjnego oraz datę ważności winiety. Dane te są podane na potwierdzeniu winiety elektronicznej. Ważność e-winiety kończy się o północy w dniu, do którego została ona wykupiona.

Winieta słowacka

Istnieje obowiązek zakupu winiet zgodnie z następującymi kategoriami pojazdów: 
- pojazdy silnikowe dwuśladowe do 3,5 tony,
- zespół pojazdów dwuśladowych (pojazd + przyczepa) do 3,5 tony,
- zespół pojazdów (pojazd + przyczepa) powyżej 3,5 tony - w tym przypadku zakupujemy winiety zarówno na pojazd, jak i dodatkowo na przyczepę z numerami przyczepy.
Winiety są wystawiane  na okres 10 dni, 30 dni i rok, przy czym winieta roczna kończy się 31 stycznia następnego roku bez względu na miesiąc zakupu.

Winieta węgierska

Obowiązek uiszczenia opłaty za winietę:
- motocykle (tylko 10 dni),
- samochody osobowe (przewożące do 7 osób łącznie z kierowcą) do 3,5 tony; kategoria D1,
- samochody osobowe (przewożące powyżej 7 osób łącznie z kierowcą), kampery i samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony; kategoria D2,
- autobusy i kampery powyżej 3,5 tony; kategoria B2,
- przyczepa; kategoria U (zawsze wystawiana na numer rejestracyjny przyczepy).
Winiety są wystawiane na okres 10 dni, 30 dni i roku.

UWAGA

Korzystanie z płatnego odcinka drogi bez uiszczenia opłaty lub bez ważnego uprawnienia do użytkowania drogi uznaje się za nieautoryzowane korzystanie z drogi. Uprawnienie do korzystania z dróg jest nieważne:
- jeśli zostało wydane dla niższej kategorii opłat drogowych niż ta, do której aktualnie zalicza się kontrolowany pojazd (z przyczepą),
- jeśli numer rejestracyjny na kuponie kontrolnym lub potwierdzeniu zakupu jest niezgodny z faktycznym numerem rejestracyjnym pojazdu,
jeśli upłynął okres ważności lub jeśli się jeszcze nie rozpoczął.

Jazda bez ważnej winiety elektronicznej po autostradach i drogach szybkiego ruchu (nawet, gdy nie zatrzyma nas policja) wiąże się z ryzykiem mandatu (nasze tablice rejestracyjne automatycznie identyfikuje specjalny system z kamerami). W konsekwencji właściciel pojazdu otrzymuje pocztą wezwanie do zapłaty mandatu. Koszt wynieść może nawet 500 euro.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl