;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Wysokość mandatów. Ile zapłacimy za brak winiety?

Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu w większości krajów jest płatne. W zależności od kraju, do którego wjeżdżamy, różni się sposobem poboru tej opłaty. Brak ważnej opłaty drogowej (winiety, e-winiety) skutkuje otrzymaniem mandatu w postępowaniu administracyjnym lub grzywny w przypadku sprawy w sądzie, często kilkudziesięciokrotnie przekraczającej wartość samej winiety.


Winiety na Czechy. Co musisz wiedzieć?

W Republice Czeskiej obowiązują winiety mające tradycyjną formę naklejki na szybę. W zależności od czasu, przez jaki planujemy korzystać z czeskich autostrad i dróg szybkiego ruchu, dostępne są winiety na 10 dni, miesiąc i rok. Należy pamiętać, iż winieta na rok 2017 ważna jest już od 1 grudnia 2016 r., a kończy ważność 31 stycznia 2018 r. Po zakupie winiety należy wpisać na niej numer rejestracyjny pojazdu w dwóch przeznaczonych na to miejscach, następnie górny jej odcinek przykleić na wewnętrznej stronie szyby samochodu w prawym dolnym rogu. Jest to jedyne prawidłowe miejsce przyklejenia winiety. Dolny odcinek należy zachować do końca ważności winiety i okazać do kontroli. Po przyklejeniu winieta nie może zostać przeniesiona na inny pojazd. Nieważną winietę należy niezwłocznie usunąć z szyby pojazdu. Po zmianie numeru rejestracyjnego pojazdu winieta zachowuje ważność. Brak ważnej winiety skutkuje mandatem w wysokości 15000 CZK (ok. 2600 PLN). Motocykle zwolnione są z opłaty drogowej.

Co grozi za brak ważnej winiety w Austrii?

W Austrii, podobnie jak w Republice Czeskiej, obowiązują winiety w formie naklejki obejmujące okresy: 10 dni, 2 miesiące i rok. Roczna winieta kupowana na 2017 r. ważna jest od 1 grudnia 2016 r., a kończy swoją ważność 31 stycznia 2018 r. Motocykle w Austrii również mają obowiązek posiadania winiety za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. Przed wjazdem na autostradę należy nakleić górny odcinek winiety w górnym rogu wewnętrznej strony szyby po stronie kierowcy lub za lusterkiem, w przypadku motocykli na zbiornik paliwa. Dolny odcinek winiety zachowujemy do kontroli. Korzystanie z dróg płatnych w Austrii bez ważnej winiety skutkuje otrzymaniem mandatu w wysokości 120 euro w przypadku samochodów i 65 euro w przypadku motocykli.

Mandat za brak winiety na Słowacji

Słowacja, w przeciwieństwie do Austrii i Republiki Czeskiej, posiada e-winiety, czyli elektroniczny system opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. Niezbędne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz kraju pochodzenia i na tej podstawie generowana jest każdorazowo winieta na konkretny pojazd i konkretny okres czasu, którą zachować należy do kontroli. Dotyczy to dwuśladowych pojazdów silnikowych do 3,5 t lub dwuśladowych pojazdów silnikowych kat. M1, niezależnie od maksymalnej masy całkowitej pojazdu, a także dla przyczep kat. O1, O2 dołączonych do pojazdów kat. M1, N1, 1G, N1G niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej macy całkowitej zespołu pojazdów. Brak ważnej winiety skutkuje mandatem w wysokości dziesięciokrotnej ceny winiety. Motocykle zwolnione są z opłaty drogowej.

Winiety na Węgry

Węgry, podobnie jak Słowacja, posiadają elektroniczny system opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. Niezbędny do tego celu jest numer rejestracyjny pojazdu oraz kraj jego pochodzenia i na tej podstawie generowana jest winieta na konkretny pojazd i konkretny okres czasu. Brak winiety skutkuje mandatem w wysokości 13750 HUF (ok. 270 PLN).

Co musisz wiedzieć o winietach na Słowenię?

Planując przejazd przez Słowenię należy zaopatrzyć się w zależności od czasu, jaki planujemy korzystać ze słoweńskich autostrad, w winietę na 7 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać, że winieta roczna kupowana na 2017 rok ważna jest już od 1 grudnia 2016 r. do 31 stycznia 2018 r. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku Słowenii obowiązują dwa rodzaje winiet na samochody osobowe do 3,5 t. Jest to winieta (naklejka) o symbolu 2A, obowiązująca na samochód osobowy oraz camper o masie do 3,5 t o wysokości mierzonej nad przednią osią nie przekraczającej 1,3 m (z przyczepą lub bez) oraz winieta 2B dla pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t o wysokości mierzonej nad przednią osią przekraczającej 1,3 m (z przyczepą lub bez). Motocykle również mają obowiązek posiadania winiety na Słowenii. Prawidłowo przyklejona winieta powinna znajdować się w górnym lub dolnym rogu po stronie kierowcy. Dopuszczalne jest też przyklejenie winiety na środku szyby pod lusterkiem. Brak ważnej winiety skutkuje mandatem w wysokości od 300-600 euro (ok.1300-2700 PLN).

Wysokość mandatu za brak winiety w Szwajcarii

Na terenie Szwajcarii obowiązują winiety w formie naklejki wyłącznie z roczną wartością. Dzięki temu system został uproszczony maksymalnie. Należy pamiętać, że kupowana winieta roczna ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku. Dopuszczalny jest montaż winiety w górnym lub dolnym rogu szyby po stronie kierowcy oraz na środku pod lusterkiem. Korzystanie z płatnych dróg na terenie Szwajcarii bez ważnej winiety grozi mandatem w wysokości 200 CHF (ok. 800 PLN). Po otrzymaniu mandatu musimy jeszcze dodatkowo wykupić winietę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl