;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Winiety w Europie

 

Winieta – nalepka (najczęściej na szybę samochodu), stanowiąca dowód wniesienia opłaty – rejestracyjnej, drogowej, autostradowej lub tym podobnej
Brak ważnej winiety uprawniającej do korzystania z płatnych odcinków autostrad oraz dróg szybkiego ruchu skutkuje możliwością otrzymania mandatu, często kilkukrotnie przekraczają wartość samej winiety. Na szybie powinna znajdować się jedynie aktualna winieta obowiązująca w danym kraju. Stare i nieaktualne winiety systematycznie usuwamy. Ograniczają one widoczność, a co najważniejsze mogą byś kolejnym powodem otrzymania mandatu.

Czechy, winietki opłat drogowych obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Cena winietki zależy od kategorii pojazdu i okresu ważności. Wypełnienie winiety jest banalnie proste. W puste pole winiety wpisujemy długopisem numer rejestracyjny samochodu którym chcemy się poruszać. Odrywamy mniejszy kawałek winiety i zatrzymujemy go. Powinniśmy go mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli. Następnie naklejamy właściwą naklejkę w prawym dolnym rogu przedniej szyby, tak aby była dobrze widoczna i przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu.

Słowacja wprowadziła elektroniczny system poboru opłat. Winietę należy zakupić dla pojazdu, a w przypadku zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony również dla przyczepy, winieta ma wyłącznie formę elektroniczną nie ma obowiązku umieszczenia (przyklejenia) winiety w pojeździe w widocznym miejscu.

Słowenia, przejazd autostradami jest płatny. Dla pojazdów do 3,5t obwiązują winiety w formie naklejek. Należy zwrócić szczególna uwagę na kategorię pojazdu.
Kategoria 1 - pojazdy jednośladowe silnikowe.
Kategoria 2A - samochody dwuśladowe, których maksymalna wysokość nad pierwszą osią wynosi do 129 cm oraz wszystkie pojazdy campingowe.

Kategoria 2B - samochody dwuśladowe, których wysokość nad pierwszą osią wynosi 130 cm i więcej. Winietkę naklejamy za szybę w jej górnej lewej części.

Austria, przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależna jest od rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii. Winietkę naklejamy na przedniej szybie pod lusterkiem lub z boku po stronie kierowcy na wysokości lusterka.

Szwajcaria, winiety w Szwajcarii obowiązują na niemal wszystkich autostradach; w zasadzie nie ma możliwości aby przejechać ten kraj i jej nie potrzebować. Poruszający się motocyklem zmuszeni są do zakupu takiej samej winiety jak pojazdy do 3,5t. Winietę wystarczy nakleić we właściwym miejscu – u góry na środku szyby, w prawym górnym lub w prawym dolnym rogu. W przypadku motocykli, winietę naklejamy u dołu szyby (od wewnętrznej strony) lub na widocznej, niewymiennej części.

Węgry, dla samochodów do 3,5 tony obowiązują opłaty w formie e-winietki. E-winietka jest sprzedawana w formie wydruku elektronicznego. Potwierdzenie z numerem sprzedaży należy zachować do ewentualnej kontroli przez 2 lata, winieta ma wyłącznie formę elektroniczną nie ma obowiązku umieszczenia (przyklejenia) winiety w pojeździe w widocznym miejscu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl