;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Winiety na Węgrzech - jak kupować? Jakie wybierać?

Pragniesz pojechać na urlop do naszych sąsiadów? Marzą ci się majestatyczne Węgry i wycieczki po nich własnymi, czterema kółkami? Warto zapoznać się z tym jakie normy obowiązują na tamtejszych drogach. 

Jeśli podróż na Węgry planujemy odbyć pożyczonym autem, musimy mieć przy sobie upoważnienie jego właściciela. Całość musi być przetłumaczona na język węgierski . Stan dróg wydaje się być w miarę w porządku choć, chociaż miejscami przypomina nasze polskie realia. Węgry są jednak mniejszym krajem niż Polska więc ogólny stan nawierzchni jest lepszy i w większości przypadków podróż odbywa się w komfortowych warunkach. Za przejazd autostradami i trasami szybkiego ruchu płaci się winietkami elektronicznymi, na trasie nie spotkamy punktów poboru opłat co pozwala uniknąć korków. Warto przed wyjazdem zakupić winiety przez internet aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Polacy  na miejsce pobytu urlopowego, najczęściej wybierają stolicę Węgier czyli Budapeszt i największe węgierskie jezioro - Balaton. W jego okolicach, w sezonie wakacyjnym trzeba niestety przygotować się na wielokilometrowe korki. Turystom wybierającym Węgry jedynie jako kraj przejazdowy w drodze na południe Europy, radzimy w miarę możliwości omijać okolice Balatonu lub zakupić winety online i poruszać się drogami ekspresowymi.

Ile zapłacimy za mandaty? 

przejechanie na czerwonym świetle: 100 tys. forintów
brak zapiętych pasów: 10-30 tys. forintów
jazda po spożyciu alkoholu: od 100 tys. forintów
przekroczenie prędkości: od 30 do 300 tys. Forintów

 

czy za brak winiety są wysokie mandaty?

Na Węgrzech obowiązują e-winietki (wykupując opłatę podaje się numer rejestracyjny samochodu, a dowód opłaty przechowuje). 

 

Brak winiety oznacza mandat w wysokości 13 750 forintów (ok. 200 zł). Jeśli nie uiści się go w ciągu 15 dni opłata wzrasta do 68 750 forintów (ok. 1 tys. zł). 

 

Nie warto ryzykować, przez brak winiety możemy narazić się nie tylko na nieprzyjemności ze strony kontroli drogowej ale również taki incydent może znacząco uszczuplić nasz portfel. Warto zakupić winety przez internet, nie jest to duży wydatek a poprzez zakup będziemy czuli się bardziej pewnie podróżując po Węgierskich drogach.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl