;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Jedziemy do Chorwacji. Jakie winiety będą nam potrzebne?

Wyjazd do Chorwacji. Jakie winiety są nam potrzebne?

Coraz więcej Polaków wybiera się na wczasy do Chorwacji. Z roku na rok liczba turystów wybierających się do tego kraju na swój upragniony urlop czy wypoczynek rośnie. Planując wyjazd do Chorwacji musimy zastanowić się nad kwestią  związaną z wyborem drogi, biorąc pod uwagę czas przejazdu, koszty itp. Rozpatrując wszystkie te czynniki wybieramy trasę najbardziej optymalną. Poniżej przedstawiamy Państwu wykaz winiet potrzebnych w drodze do  Chorwacji:

AUSTRIA 

W Austrii za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi (drogi szybkiego ruchu) obowiązują następujące winiety:
- winieta 10-dniowa,
- winieta 2-miesięczna,
- winieta roczna.

Należy pamiętać, że mandat karny za brak ważnej winiety wynosi 120 Euro. Nienaklejenie jej na szybę skutkuje mandatem w wysokości 240 Euro. W przypadku nieuiszczenia opłaty od razu wysokość mandatu może wynosić aż do 400 Euro. Należy pamiętać, że winietę naklejamy  u góry od strony kierowcy lub pod lusterkiem.

CZECHY I AUSTRIA

W Czechach oraz w Austrii obowiązują za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi obowiązują następujące winiety:
- winieta 10-dniowa,
- winieta miesięczna,
- winieta roczna.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, by na zakupionej winiecie wpisać numer rejestracyjny swojego pojazdu, a następnie winietę przykleić na szybie od strony pasażera w dolnym rogu. Stare winietki, które straciły już ważność, należy usunąć. Pamiętajmy również o tym, aby zachować do kontroli wypełniony kupon kontrolny otrzymany przy zakupie winiety. Jego brak jest traktowany tak samo jak jazda bez winiety. Za posiadanie na szybie nieważnych winietek grozi również mandat karny. 

SŁOWACJA 

Na Słowacji obowiązują e-winiety. E-winieta jest to winieta elektroniczna w postaci wydruku. Przy zakupie tej winiety należy podać sprzedającemu numer rejestracyjny swojego pojazdu i podać kraj, w którym pojazd jest zarejestrowany. 

W tym kraju obowiązują winiety:
- winieta 10-dniowa, 
- winieta miesięczna,
- winieta roczna.

Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta (nakleja się ją na samochód ciągnący przyczepę). Samochody campingowe oraz kampery powyżej 3,5 tony potrzebują dwie winiety. Brak winiety karany jest mandatem karnym w wysokości jej 10-krotnej wartości, odpowiedniej dla kategorii danego pojazdu oraz czasu jego pobytu.

WĘGRY 

Na Węgrzech, tak jak w przypadku Słowacji, obowiązują e-winiety, czyli winiety elektroniczne. Zakup e-winiety na Węgry wygląda podobnie: należy podać sprzedającemu numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz kraj, w którym pojazd jest zarejestrowany. Winietę w postaci wydruku należy mieć ze sobą.

Winiety obowiązujące na Węgrzech:
- winieta 10-dniowa, 
- winieta miesięczna,
- winieta roczna.

Mandaty karne w tym kraju wynoszą od 11.500 forintów dla właścicieli pojazdów osobowych. Mandat zobowiązana jest zapłacić osoba, na której nazwisko zarejestrowany jest samochód.

SŁOWENIA 

Obowiązujące w tym kraju winiety są niestety dość drogie, a kształtują się następująco dla samochodów osobowych z grupy 2A:

- winieta 7-dniowa,
- winieta miesięczna, 
- winieta roczna. 

Natomiast dla samochodów takich jak furgonetki i wany (dwuśladowe pojazdy mechaniczne) należy zakupić winietę z grupy 2B. W tym przypadku również mamy do wyboru winiety:

- winieta 7-dniowa,
- winieta miesięczna,
- winieta roczna.

Kara pieniężna za jazdę bez winiety wynosi od 300 do 800 EUR. Winietę naklejamy na przedniej szybie od środka od strony kierowcy w górnym lub dolnym rogu, można ją też nakleić pod lusterkiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl