;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Winiety na Słowacji czyli gdzie zapłacimy za drogi ekspresowe.

Niestety – w roku 2018 nic nie zmieniło się u naszych sąsiadów jeśli chodzi o winiety drogowe. Opłaty są tak samo aktualne jak w poprzednich latach. Pocieszającym faktem jest, że od 2015 roku na terenie tego państwa obowiązują winiety elektroniczne. Z całą pewnością jest to wygodniejsza alternatywa od nalepek na szybach.

Zakupu winiety można dokonać online, zaoszczędza to sporą część czasu na stanie w kolejkach a tym samym nie musimy się stresować i denerwować. 

Winieta, którą zakupimy zostanie przypisana do naszego numeru rejestracyjnego pojazdu, tak więc możemy użyć jej tylko na jednym pojeździe i tylko raz.

Właściciel samochodu do 3,5 ton powinien wykupić winietę, która będzie odpowiadała pojazdowi silnikowemu, zaś kiedy masa zostaje przekroczona właściciel koniecznie kupić winietę online dla samochodu i przyczepy. 

Od stycznia obecnego roku  trzeba dokonać opłaty opłaty za przejazd łącznie 633 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. 

Z opłat wyłączone są obwodnice autostradowe oraz drogi szybkiego ruchu będące obwodnicami m.in. miast: Bratysława, Dolny Kubin, Czadca, Bańska Bystrzyca, Twardoszyn, Tornaľa. Obszary te zostały zaznaczone przerywaną linią. 

 

Słowacja to jeden z najbliższych i najłatwiejszych do odwiedzenia sąsiedzkich krajów, ze względu na bliską nam kulturę, język i możliwość podróży samochodem. Fakt- kraj ten leży w łuku Karpat- identycznie jak południowa Polska, jednak góry w tym miejscu są bardziej  zróżnicowane,  dlatego właśnie jest bardzo atrakcyjny o każdej porze roku, a zimą dodatkowo stał się nowym kierunkiem dla osób kochających się w narciarstwie.

Słowacja z pewnością spodoba się miłośnikom  specyficznego mroźnego klimatu kurortów narciarskich oraz środkowoeuropejskiej kuchni.

 Ponadto znajduje się tu kilkanaście dobrze zachowanych średniowiecznych po węgierskich zamków oraz skarby geologiczne takie jak kras,wąwozy i liczne jaskinie. 

 

Co warto zabrać ze sobą podróżując do tego kraju?

  • zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju; 
  • podnośnik samochodowy; 
  • zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;
  • klucz do demontażu kół samochodowych; 
  • koło zapasowe; 
  • linka holownicza; 
  • trójkąt ostrzegawczy; 
  • kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku; 
  • apteczka samochodowa ->wyposażenie: gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm - 10 sztuk, roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml - 1 szt, ustnik do sztucznego oddychania - 1 szt., folia izotermiczna - 1 szt., chusta trójkątna - 2 szt., rękawice ochronne gumowe jednorazowe - 1 para, chusta foliowa 20 x 20 cm - 1 szt., plaster szeroki 1,25 cm - 1 szt., bandaż sterylny - 4 szt., kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm - 1 szt., kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm - 1 szt., opaska gumowa 70 cm - 1 szt., opaska elastyczna 6 x 4 cm - 1 szt., plaster opatrunkowy 8 x 4 cm - 10 szt., agrafki - 4 szt., nożyce - 1 szt., plastikowy pojemnik apteczki do transportu - 1 szt. 
  • przed wyjazdem warto zakupić winiety online w celu przemieszczania się po drogach ekspresowych.

Wydatek jakim są winiety nie jest duży w porównaniu z mandatem, który możemy otrzymać za poruszanie się bez tej nalepki. Warto pamiętać o tym, że Słowacja dosyć rygorystycznie przestrzega prawa a funkcjonariusze nie są pobłażliwi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl