;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Ile kosztuje winieta w Czechach?

Sprawne i szybkie poruszanie się po terytorium Czech jest możliwe, dzięki zakupieniu specjalnej winiety, która uprawnia kierowców do przemieszczenia się po większości autostrad, a mianowicie dróg oznaczonych na mapie literą “D”. Nasi południowi sąsiedzi uwzględniają kilka rodzajów naklejek, dzięki czemu możliwy jest zakup winiety dopasowanej do okresu trwania podróży i rodzaju pojazdu, a to z kolei warunkuje cenę jej nabycia. Ile kosztuje winieta w Czechach?  

Winieta w Czechach - rodzaje 

Pomimo tego, że nie wszystkie drogi w Czechach objęte są obowiązkiem posiadania winiety, to bez wątpienia poruszanie się po autostradach i niektórych drogach szybkiego ruchu, wymaga jej zakupienia. Czesi w przypadku samochodów osobowych, nadal nie zdecydowali się na wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat, dlatego wybierając się na terytorium tego kraju, należy zakupić jedną z tradycyjnych naklejek, które po wypełnieniu przyklejane są na przednią szybę auta.  

W kwestii pojazdów samochodów ciężarowych lub autobusów obowiązuje natomiast jeden rodzaj winiet, które w przeciwieństwie do pojazdów osobowych, podlegają kontroli elektronicznej. Dobrą wiadomością dla motocyklistów jest fakt, iż w Czechach, pojazdy te mogą przemieszczać się po wszystkich drogach, bez konieczności posiadania winiety.  

Wybierając się samochodem do Czech, mamy do wyboru winietę 10-dniową (ważną od dnia zaznaczonego na naklejce), miesięczną (ważną od dnia zaznaczonego na naklejce do dnia o takim samym numerze w następnym miesiącu) oraz roczną, którą można zakupić najwcześniej 1 grudnia, a jej termin ważności kończy się 31 stycznia kolejnego roku.  

Ile dokładnie kosztują winiety w Czechach?  

Dobra informacja dla kierowców, którzy w celach służbowych czy wakacyjnych wybierają się do Czech, jest taka, że ceny naklejek, uprawniających do korzystania z autostrad, nie uległy w tym roku podwyższeniu. To ile kosztuje w winieta w Czechach jest zależne od wybranego rodzaju. Dla pojazdów do 3,5 t koszt zakupu naklejki 10-dniowej wynosi około 310 koron czeskich, czyli około 50 złotych, dla miesięcznej to 440 koron czeskich, czyli około 70 złotych, natomiast koszt rocznej wynosi około 15000 koron czeskich, czyli około 250 złotych.  

Należy jednak pamiętać, że ceny te mogą się nieco różnić w zależności od miejsca nabycia winiety. Zakup w oficjalnych punktach sprzedaży, których na terenie Czech jest ponad 5 tysięcy lub w znajdujących się blisko granicy stacjach benzynowych, jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, niemniej trzeba liczyć się dużym prawdopodobieństwem oczekiwania w kolejce lub brakiem określonej naklejki - co zdarza się szczególnie często podczas okresu urlopowego.  

Zakup winiety online może wiązać się z nieco wyższym kosztem, ale po pierwsze jest to o wiele wygodniejszą opcja, a po drugie na zaufanych stronach różnice w cenach nie są znaczące. Takie rozwiązanie prowadzi do dużej oszczędności czasu, który jest bardzo istotną kwestią w trakcie w podróży za granicą oraz daje gwarancję zakupu odpowiedniej winiety.  

W sytuacji, gdy auto porusza się na odcinku, na którym wymagana jest winieta, a kierowca nie dokonał jej zakupu, jest on zobowiązany zapłacić mandat w wysokości 5000 koron, czyli w przeliczeniu ponad 800 złotych. To ile kosztuje winieta w Czechach w porównaniu z wartością tej kary, jasno wskazuje, że warto przed podróżą wyposażyć się w odpowiednią naklejkę.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl