;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Czym jest winieta?

Winieta najczęściej jest to nalepka. Jest ona dowodem wniesienia opłaty.

Skupiamy się tutaj na winietach które są dowodem opłaty za korzystanie z dróg, autostrad.

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce ma również obowiązkową winietkę nalepioną w prawym dolnym rogu. Jest to nalepka kontrolna z numerem rejestracyjnym. Mniejsze części tej samej nalepki mamy umieszczone na tablicach rejestracyjnych naszego samochodu oraz w dowodzie rejestracyjnym.

Na początku XXI wieku Marek Pol ówczesny minister infrastruktury Polski zaproponował wprowadzenie systemu winiet jako dowodów wniesienia opłat za korzystanie ze wszystkich dróg publicznych w Polsce. Nad pomysłem wprowadzenia winiet wiele dyskutowano, próbowano go kilkakrotnie modyfikować lecz w rezultacie nie udało się go nigdy wprowadzić w życie. Dlatego na polskich autostradach działa pobór opłat na bramkach.

W Europie w wielu krajach podstawowym system znakowania i kontroli pojazdów, korzystających z autostrad jest właśnie winieta. Jest to tańszy system w porównaniu do systemu "bramek", pozwala unikać korków lecz nie zawsze sprawiedliwy.

Dlaczego? Kierowcy którzy sporadycznie korzystają z autostrad, potrzebują przejechać przez dany kraj jednorazowo lub jadą na krótkim odcinku autostrady muszą mieć wykupioną winietę taką samą jak kierowcy, którzy jeżdżą codziennie !

Niestety posiadanie winiety jest obowiązkowe, nic nie zwalnia nas z zakupu winiety. Nie ma zniżek na zakup detaliczny bądź hurtowy oraz brak zniżek rodzinnych.

Wyjeżdżając na upragniony urlop, pierwszą rodziną wycieczkę bądź romantyczny weekend - pamiętajmy aby w koszty swojej wyprawy wliczyć koszt zakupu winiety. Wielu kierowców zapomina o tym i w jednej sekundzie okazuje się, że na starcie musimy nadszarpnąć swój budżet.

Sezon urlopowy w pełni i wszyscy udajemy się na zasłużony wypoczynek. Podróżujemy coraz więcej i częściej. W wielu państwach Europy drogi są płatne. Sposób pobierania opłat i ceny różnią się między sobą i każdy ma swoją specyfikę. Wszędzie, gdzie obowiązują winiety, za ich brak grożą dotkliwe kary, nawet do... 13,2 tys. zł

Każdy brak winiety skutkuje mandatem o wiele, wiele większym niż koszt zakupu nieszczęsnej winiety. Dodatkowo ponosimy kolejny koszt gdyż automatycznie musimy wykupić winietę która obowiązuje w kraju w którym aktualnie się znjadujemy. Do tego dochodzi stres, frustracja, kolejne nieprzewidziane koszty oraz pretensje oczywiście do wszystkich tylko nie do siebie. A przecież to Ty jesteś kierowcą i to Ty decydujesz o komforcie swojej podróży oraz pasażrów których ze sobą zabierasz.

Więc drogi kierowco gdy już zakupisz swoją winietę. W przypadku Czech, w

dwóch miejscach oznaczonych na winiecie wpiszesz nr rejestracyjny samochodu dla którego wykupiłeś winietę.

Tak,wpisanie nr rejestracyjnego jest obowiązkowe. Jest to sprecyzowane na odwrocie winiety. Następnym krokiem jaki musisz wykonać to przyklejenie winiety na szybę. Jak to zrobić ?

Winietę naklejamy na przednią szybę naszego samochodu. Jeśli nie wiesz w który miejscu na szybie powinna znaleźć się winieta, nic prostszego!

Na tylniej stronie każdej winietki mamy rysunkową instrukcję na której za pomocą czarnych punkcików oraz strzałek oznaczone są miejsca w których powinna znaleźć się winieta. Pamiętaj, że każdy kraj ma inne wymogi co do miejsca naklejenia winiety. A więc zanim nakleisz winietkę, weź tą małą naklejkę w łąpkę odwróć i rozszyfruj rysunek który został tam umieszczony w celu ułatwienia procedury naklejania winiety.

Pamiętaj aby winieta znajdowała się dokładnie w miejscu o którym mówi instrukcja. Gdyż nawet tak mała pomyłka może skutkować mandatem.

Winieta składa się z dwóch odcinków. Mniejszego na którym znajduje się kod kreskowy i większego, który właśnie umieszczamy na szybie. Mniejszy odcinek winiety na której znajduje się kod kreskowy chowamy do dokumentów, portfela gdyż jest to odcinek kontrolny i może nam się jeszcze przydać.

Jeszcze jedną istotną rzeczą jest umieszczanie na szybie swojego samochodu jedynie aktualnych winiet.

Jeżeli często wyjeżdżamy poza granice naszego kraju nie zbierajmy na szybie winietek z czterech poprzednich sezonów. Winieta to nie jest pamiątka z wakcji.

Na szybie powinna znajdować się jedynie aktualna winieta obowiązująca w danym kraju. Stare i nieaktualne winiety systematycznie usuwamy. Ograniczają one widoczność, a co najważniejsze mogą byś kolejnym powodem otrzymania niechcianego mandatu.

Szerokiej drogi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl