;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Co powinniśmy wiedzieć wybierając się do Austrii samochodem?

Austriacy mają świetnie rozwinięte drogi i naprawdę warto podróżować tu samochodem ale należy przed podróżą  zapoznać się z obowiązującymi tutaj normami prawnymi i oczywiście podstawowymi zasadami aby uniknąć kontaktu z tamtejszą, bardzo niepobłażliwą policją drogową i spokojnie pokonać trasę do krainy zimowego szaleństwa. 

Należy pamiętać, że poruszając się trasami szybkiego ruchu warto kupić online winiety. Ten majestatyczny kraj, pełen jezior i obfitych stoków narciarskich to niezmienny kierunek zimowych i tranzytowych  podróży Polaków. 

Jakimi trasami poruszać się w celu odwiedzenia Austrii? 

 

Warszawa-Kaprun (Zell am See) 1084 km:
Warszawa-Częstochowa-Cieszyn-Hranice(CZ)-Frydrek Mistek(CZ)-Olomunec(CZ)-Brno(CZ)-Znojmo(CZ)-Sankt Polten(A)-Linz(A)-Salzburg(A)-Villach-Zell am Zee

Warszawa-Innsbruck (Stubaital) 1160 km:
Warszawa-Kraków-Cieszyn-E 462 przez Frydek Mistek-Pribor-Novy Jicin-Hranice-Olomouc-Prostejov-Vyskov-Brno-Pohorelice-E 461 przez Mikulov (granica czesko-austriacka)-Wiedeń-A 1-Linz-St. Pölten-Salzburg-Niemcy autostrada A8-autostrada numer 93-A12-Innsbruck.

 

Nasi rodacy pokochali  już wieki temu austriackie stoki narciarskie i to naturalnie ten kraj na ogół wybieramy kierując się w Alpy.

Ale moment... czy wiesz, że Austria staję się coraz bardziej atrakcyjna również latem? Dzieje się tak dlatego, że  tamtejsze góry i jeziora są warte odwiedzenia przez cały rok a nie tylko zimą. Austriacy są wyposażeni w  rozległą i bardzo dobrze utrzymaną sieć drogową. Tamtejsi kierowcy zawsze szanują kodeks a krajowa policja nie ma żadnej litości dla burzących je kierowców.

Dlatego podczas Wycieczki do Austrii należy zapoznać się z podstawowymi obowiązującymi tam zasadamu i nie dać się ponieść  fantazji bo może nas to słono kosztować a mianowicie nawet do 2200 euro kary. Najczęściej wybieramy Tyrol, region Zell am See czy lodowiec Stubaital, a austriacka stolica – Wiedeń to popularny cel weekendowych wypadów. Oznaczenia dróg są bardzo dobre a wielu miejscach np. restauracje, stacje benzynowe znajdziemy informacje również w języku polskim. Pamiętaj, że wybierając się do tego kraju należy zakupić winiety przez internet.

Austria jest w strefie Schengen i do przebywania na jej granicach wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Wymagane jest polskie ubezpieczenie OC i karta NFZ ale w związku z wyjazdem na narty czy wędrówką po górach warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczanie kosztów leczenia i NNW.

Włączanie świateł mijania przez 24h nie jest obowiązkowe. Nakaz został w Austrii o dziwo  unieważniony, ponieważ okazał się nieskuteczny. Zimą wymagane jest  zakładanie opon zimowych -od 1 listopada do 15 kwietnia, a w niektórych górskich rejonach obowiązkowe są również łańcuchy.

Tamtejsza władza jest  surowa i bezlitośnie egzekwuje mandaty za złamanie przepisów. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, w Austrii wynosi 0,49 promila. Przekroczenie tej wartości może skutkować mandatem nawet do 5900 euro i zatrzymaniem prawa jazdy na minimum 3 tygodnie. Przed wyjazdem do tego  kraju, warto dobrze skontrolować stan techniczny swojego auta ponieważ wszelkie niedociągnięcia są w razie kontroli rygorystycznie kontrolowane (m. in stan ogumienia czy podstawowe wyposażenie). I oczywiście zaopatrzyć się w winiety online. 

W Austrii dzieci do 14 roku życia (lub 150 cm wzrostu) są zobowiązane do podróżowania w foteliku.

teren zabudowany: 50 km/h
autostrada: 130 km/h (100 dla pojazdów z przyczepą)
pozostałe drogi: 100 km/h (80)

W Austrii przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami jest płatny (również na terenie miast). Opłata jest pobierana w formie winietki, czyli naklejki, którą umieszcza się na przedniej szybie po lewej stronie pojazdu.

Winiety w Austrii są koniecznością do poruszania się większością autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Przejechanie przez Austrię bez konieczności kupowania winiety jest w praktyce niemal niemożliwe. Do niedawna w Austrii funkcjonowały tylko winiety w formie naklejek, od 2018 roku wprowadzono również formę elektroniczną. Z poniższego artykułu dowiesz się ile kosztują winiety w Austrii, na jakich konkretnie drogach są wymagane, jak są sprawdzane, gdzie je kupić oraz jak je wypełnić, jeśli zdecydujemy się na naklejkę. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl