;
Blog kategorie
Baza wiedzy
Gdzie jest ruch lewostronny?

Pomimo tego, że w większości państw obowiązuje ruch prawostronny, to nie jest on zdecydowanie uważany za lepszy od lewostronnego. Wprowadzenie danego kierunku przemieszczania się powiązane jest z wieloma, bardziej skomplikowanymi i nie do końca oczywistymi powodami. Miejsca, gdzie obowiązują te dwa współegzystujące na świecie podejścia oraz ich geneza to tematy zdecydowanie warte przeanalizowania. 

Ile można jechać autostradą?

Autostrada pozwala na najsprawniejsze korzystanie z pojazdów kołowych przez obywateli. Tego typu drogi istnieją na całym świecie, jednak nie w każdym kraju są one na najwyższym możliwym poziomie. Także sposób, w jaki można z nich korzystać i dozwolone prędkości to wbrew pozorom rozbudowane, ale i ciekawe zagadnienie. 

Gdzie kupić winiety?

Coraz częściej kierowcy decydują się na podróż za granicę swoim własnym samochodem. Oprócz wygody i komfortu płynącego z wycieczki trzeba pamiętać o jednej rzeczy - dokonaniu płatności za przejazd zagranicznymi autostradami. Gdzie zatem najlepiej kupić winiety, które nas do takiej podróży upoważniają? Zanim padnie odpowiedź: “gdzie”, warto zadać trzeba jeszcze pytanie, jakie istnieją rodzaje winiet. Przed wyjazdem, warto zastanowić się, ile będzie trwać podróż oraz jakim środkiem transportu planujemy się przemieszczać. 

Co to jest winieta?

Podróżowanie drogami wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Nie tylko jest to zakup paliwa czy konserwacja pojazdu. Jeśli chcemy pokonać trasę szybko, często wybieramy autostrady, które niestety są płatne, nie tylko w Polsce. Opłaty pobierane są na dwa sposoby, za pomocą bramek lub przy użyciu winiet. Czym one są? Czy w Polsce są koniecznie? Przyjrzyjmy się najważniejszym informacjom. 

Winieta - co to jest? 

Winieta to po prostu nalepka, która informuje o uiszczeniu opłaty, najczęściej za przejazd autostradą. Umieszcza się ją na przedniej szybie. Korzystanie z niej jest znacznie wygodniejsze niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych bramek. Do używania winiet nie potrzeba bowiem specjalnych stanowisk, zatrudniania pracowników czy stania w kolejkach, czasem nawet po kilka godzin. Z drugiej strony płatność pobierana jest na określony czas, więc system ten może być niesprawiedliwy dla osób, które rzadko korzystają z płatnych dróg. Posiadanie winiet jest kontrolowane przez policję, a w przypadku dużego ruchu, łatwo przeoczyć nalepki, co sprawia, że system ten nie jest szczelny. Coraz bardziej popularne są jednak winiety z chipem, który jest skanowany przy wjeździe na autostradę.  

Aby zapobiec oszustwom, do winiety dołączony jest kupon kontrolny, w który należy wpisać numer rejestracyjny samochodu. Oba elementy mają także hologram oraz indywidualny numer rejestracyjny. Nie powinno się odklejać winiety, gdyż może ona ulec zniszczeniu. To również chroni przed kradzieżą lub oszustwami związanymi z przeklejaniem winiety na inny pojazd. 

Czy w Polsce korzystamy z winiet? 

W Polsce obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie winiety informującej o numerze rejestracyjnym pojazdu. Taka nalepka składa się z trzech części i powinna być umieszczona na przedniej szybie samochodu, na tablicy rejestracyjnej oraz w dowodzie. 

Próbowano także wprowadzić system winiet potwierdzający dokonanie opłaty za korzystanie z płatnych dróg w Polsce. Obowiązek posiadania nalepek miał dotyczyć tylko określonej grupy pojazdów i wybranych dróg. Propozycja ta nie spotkała się z przychylnym odzewem, więc po wielu próbach wprowadzenia, ostatecznie z niego zrezygnowano i zastąpiono tradycyjnym poborem opłat na bramkach lub systemem viaToll.  

Winiety w Europie 

Wiele europejskich krajów wymaga posiadania winiety i warto o tym pamiętać, planując zagraniczny wyjazd. Stosowane są one między innymi w Czechach, Węgrzech, Słowacji, Szwajcarii czy Bułgarii. Najczęściej można je kupić na okres 10 dni, miesiąca, dwóch lub roku. Warto dokładnie sprawdzić, które kraje wymagają winiet. Ich brak wiąże się z wysokimi mandatami, które w większości płaci się bezpośrednio u policjanta podczas kontroli. 

Gdzie można kupić winiety? 

Jedynym sprzedawcą, który posiada koncesję na sprzedaż winiet w Polsce jest Polski Związek Motorowy. Jednak zakup za ich pośrednictwem wiąże się z dodatkowymi kosztami. Najlepiej zaopatrzyć się w winiety tuż przed granicą danego państwa lub po jej przekroczeniu, co jest najbardziej opłacalne. Większość sklepów czy stacji benzynowych oferuje taką możliwość.  

Winiety to prosty system pobierania opłat za korzystanie z dróg. Schemat w takiej formie nie sprawdził się w Polsce, ale z powodzeniem korzystamy z nalepek potwierdzających rejestrację pojazdu. Wiele europejskich krajów korzysta z winiet. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania wyjazdu. Ich brak wiąże się z wysokimi opłatami i problemami związanymi z kontaktem z zagraniczną policją. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl